Jak správně vybrat spací pytel

Co udělat proto, aby byl váš spánek klidný a kromě občasného buzení chrápajícím Mývalem nerušený?

Otázka číslo 1 by určitě měla být, do jakých podmínek budete spacák potřebovat. Pro náš turistický oddíl to není zrovna jednoduchý výběr. Jezdíme totiž po celý rok.

Osobně bych doporučil tzv. třísezonní spacák a na zimu k němu přidat vložku /osobně to tak mám/. vložka do spacáku

Myslím, že nejdůležitější vlastností spacáku je schopnost udržet teplo v prostoru kolem těla. To záleží na použitém izolačním materiálu, kterých je opravdu hodně.
V základě se rozdělují na peří a umělá vlákna a ty se pak dělí dál dle konstrukce.Polarguard

Peří:
Osobně si myslím, že v izolačních schopnostech je zatím nedostižené syntetickými vlákny. Má dobrou stlačitelnost a tvarovou stálost.
Izolační schopnost, váha a stlačitelnost je dána poměrem prachového a draného peří.
95/5 1200g – znamená, že ve spacáku je 95% prachového peří a 5% draného. Tzn. že spacák bude velmi lehký (1,2 kg) a velmi hřejivý. Ideální bude na všechna roční období kromě zimy a velmi chladného jara a podzimu. Po stlačení bude velmi malý a nebude potřeba kompresní vak. Tento typ spacáku můžete volně sbalit i do batohu bez obalu.
80/20 1800g – znamená, že ve spacáku je 80% prachového a 20% draného peří. Spacák bude vážit 1,8 kg a bude v něm opět krásné teplíčko. Po stlačení bude mít větší objem pro sbalení do batohu. Bude vhodné mít kompresní vak.

Vlákna:
V posledních letech prodělala obrovský krok ve vývoji. Stejně jako peří mají tvarovou stálost a stlačitelnost. Ovšem v nízkých teplotách zdaleka izolační schopnost peří nenahradí.
Pro všechny typy spacáků bude dobré mít kompresní vak.
Nejlepší duté vlákno současnosti Umělá vlákna se skládají z různých typů konstrukcí: zavěšená /pouze pro letní typy/, šindelová /pro 3sezonní/, jedna vrstva /letní typy/, sendvič /zimní typy/, prošívaná /letní typy/.

Dalším důležitějším faktorem je tepelný komfort spacího pytle,
který určuje rozsah teplot, ve kterých můžete spací pytel používat, aniž byste se vystavovali nebezpečí podchlazení nebo nadměrného přehřátí.

Příklad podle nové normy EN 13537:
Hodnoty: +22/ +4/ -1/ -18 (max/ comfort/ limit/ extreme)
Max: pohodlná teplota na spaní bez nepříjemného pocení
Comfort: příjemné spaní (pohodlné pro ženy)
Limit: nejnižší teplota, kdy se dá hovořit o pohodlném spaní (u mužů)
Extreme: udává „hranici přežití“ (bude vám zima, ale máte šanci, že nezmrznete)

Hodnoty jsou vždy relativní. Záleží na mnoha faktorech:
– fyzická zdatnost jedince /otužilost, aktuální „vyčerpanost“ apod./
– venkovní podmínky /roční období, vítr, déšť, sníh, vedro/
– spíte-li pod širákem, ve stanu, v jeskyni, v záhrabu, v chladné chalupě, vytápěné chalupě
– jdete-li spát s plným žaludkem /s teplým nebo studeným jídlem/
– máte-li na sobě suché nebo vlhké, či dokonce mokré oblečení
– jak dobrou máte karimatku

Dělení podle tvaru:vloha_1
Mumie – nejideálnější tvar pro maximální tepelný komfort – výrazně se omezuje vznik studených míst v důsledku větší plochy spacího pytle. Ideální poměr hmotnosti a sbalitelnosti. Rozdělují se dále: bez zipu, s polovičním zipem, celorozepínací.
Dekové spacáky – pro pohodlné spaní bez nároků na maximální tepelný komfort, hmotnost a sbalitelnost. Ideální využití nacházejí pouze v létě a rekreačním táboření.

Pravý nebo levý zip
Pro jednoduchou manipulaci se zipem by měli „praváci“ vybírat spací pytel se zipem nalevo a „leváci“ se zipem napravo. Stejné typy spacích pytlů s opačnými zipy se dají spojovat dohromady.

Délka:
Spací pytle se dnes převážně dělají ve dvou velikostech a nebo na zakázku.
U malých dětí je bezesporu problém spacák vybrat. Nezbývá nic jiného, než koupit nejmenší možnou velikost daného typu a nechat do něj dítě dorůst.

Péče:
Spacák po výpravě je nutné vysušit. Můžete ho nechat jeden až dva dny rozbalený v dobře větrané místnosti. Není vhodné spacák „smažit“ na slunci. Pokud na to máte prostor, je vhodné spací pytel skladovat zavěšený „nohama“ nahoru. Pokud ne, tak použijte skladovací vak, který je mnohem větší než vak kompresní.
Péřáky mají ještě výhodu, že po čase lze peří do komor doplnit. To u vláken nelze. Když spacák z vláken nehřeje, je „po něm“.

Praní:
Spacák lze prát. Peří i vlákno. Pro jednotlivé typy izolací je potřeba koupit speciální prací prostředek.Spacák vypereme a pokud máme možnost, tak ho dáme do sušičky a přidáme jednu čistou botu, která při sušení pomůže „načechrat“ spacák.
Osobní zkušenost: jednou jsem si to zkusil a péřák už prát nebudu.kompres_2m

Značky a ceny
Prima – kvalitní a cenově dostupné spacáky /prodejna Windsport/
Alka – péřáky od Jany Červenkové – kvalitní a cenově dobré spacáky i na míru
Sir Joseph – péřáky od Rakoncaje – hodně kvalitní za odpovídající ceny
Rock Empire – vlákna – široké spektrum spacáků za dobrou cenu
The Norht Face – peří i vlákna – výběr i ceny odpovídají světové značce

Nezapomeňte, že VŠECHNY teploty udávané výrobcem jsou VŽDY pouze ORIENTAČNÍ. Žádný spací pytel není elektrickým ohřívačem a skutečný tepelný komfort je vždy velmi individuální záležitostí. Obzvláště ženy by měly při výběru spacího pytle vybírat vždy nižší udávanou teplotu, než ve které budou spací pytel skutečně používat.

Před nákupem spacáku nás můžete kontaktovat a konzultovat váš výběr.
Dobrou noc. Karbous 🙂


Návrat k Fidovi

Další rady

Jak si vybrat správný batoh?
Zde se dozvíte něco málo o batozích. Jaké jsou typy, proč není vhodný školní batoh na výpravy, kolik stojí, jak ho zabalit a tak podobně.
Určitě vás nepřekvapí, že vybrat správný batoh není legrace. Právě naopak. Je to stejně komplikované jako výběr bot.
… více

Jak si vybrat správnou turistickou botku?
Jak si vybrat boty, ve kterých přejdete hory, projdete řekou a přesto vám v nich bude dobře? Pokusím se zde vysvětlit, na co se zaměřit a čeho se vyvarovat. Je mi jasné, že investice do obuvi pro dítě je složitá věc. Ale je potřeba mít na paměti, že dítě v přírodě potřebuje jistý komfort a stabilní botu, která neohrozí další růst nohy.
… více