Jak si vybrat správný batoh?

Zde se dozvíte něco málo o batozích.
Jaké jsou typy, proč není vhodný školní batoh na výpravy, kolik stojí, jak ho zabalit a tak podobně.popis

Určitě vás nepřekvapím, že vybrat správný batoh není legrace. Právě naopak. Je to stejně komplikované jako výběr bot.

Proč batoh? A proč ne školní brašnu?
Na otázku proč batoh, je snadná odpověď. Protože na zádech se věci nosí lépe než v ruce či na hlavě. Nejsme přece indické ženy, že? Školní batoh není vhodný na výpravy, protože většinou jde jen o jednokomorový vak se zipem, bez zpevněných zad a kvalitních nosných popruhů. Školní batoh není moc vhodný ani na jednodenní výpravy a už vůbec ne na vícedenní akce.

Batohová jednotka objemu je litr. Takže čím více litrů, tím větší batoh. S rostoucím objemem ovšem roste i váha batohu, a tu je moc dobré si pohlídat. Naším cílem je koupit batoh kvalitní, lehký, levný a na dlouho.

Typy batohů:
Základní rozdělení je pro ženy a pro muže. Batohy pro ženy jsou výborně řešené a poskytují ženě maximální komfort při nošení.

Dětské:
5 – 15 litrů

Batůžky dělané pro malé děti, kam se jim vejde zubní kartáček, pasta, hřeben, ručník i Méďa. I děti mohou mít levné a přesto hodně kvalitní batůžek. V nabídce je má firma DOLDY.

Městské:
15 – 30 litrů

Jde o jednoduché batohy, které nám slouží v každodenním životě. Sem patří i školní batožina. Vnitřní prostor je uzpůsoben dennímu používání – členěné prostory pro dokumenty, psací potřeby, telefon, notebook, drobnosti…
Bývají zpravidla na zip a bez postranních pásků. Pokud se zip rozbije, máte problém.

Turistické:
30-50 litrů /15-25 pro děti/

Tato skupina je hodně rozsáhlá. Zahrnuje batohy na malé výpravy i vícedenní akce /do 3 dnů/. Zde už budete mít k dispozici kvalitní popruhy, polstrování, jednu nebo dvě komory, zádový systém, hrudní a bederní pás, balanční popruh, poutka, vnější kapsy, víko a někdy dokonce i pláštěnku.

Expediční:Boll_Mirage_85
60 – 90 litrů

Myslím, že trochu přehnaný název kategorie 🙂
Batohy určené na nošení vybavení pro vícedenní akce.
Mají všechny důležité součásti, které neničí záda a páteř. Systém odvětrávání a nastavení velikosti zad. Dělené komory, přístupová místa po celém batohu.

Speciální batohy:
Různý objem.
Sem patří cyklobatohy, lezecké a horolezecké batohy, fotobatohy, parabatohy a podobně. Je jasné, že tyto speciální batohy nejsou vhodné pro „normální“ turistiku.

Armádní:
30 – 120 litrů
Co je dobré pro vojáka, je dobré pro dospělého člověka. Armádní vybavení nepočítá s možností dětských uživatelů. Takže armádní systémy já osobně moc nedoporučuji.

Krosny:
Kdysi bývaly hodně rozšířené, ale dnes je využívají převážně nosiči.

Trampské:
US torna, Německá torna /tele – torna s kožichem/
K balení těchto toren je potřeba zkušenost, pak je nošení pohodlné.

Z čeho se batoh skládá?
Budu se zde věnovat jen batohům, které využijete na vícedenní akci. Malé batohy zde rozepisovat nebudu. Budete-li mít dotazy, tak je rád zodpovím a rád poradím s výběrem.
popis batohu – převzato z turistického průvodce
Batoh musí mít tzv. komoru – vak do kterého se balí. Tato komora bývá dnes již v jedné třetině rozdělá a umožňuje vstup do batohu shora nebo ze spodu. Přepážka bývá buď na zip nebo na stahování. Při koupi batohu není moc důležitá.
Dál musíte mít na batohu nosné popruhy. Ty musí být kvalitní. Dobře polstrované a musí být provětrávané. Na nosných popruzích mohou být oka pro uchycení pouzder a lahví na vodu.
Hodně důležitý je na batohu nosný systém. Úplně nejlepší je, když je to systém stavitelný.
Každá firma mám svůj unikátní nosný a provětrávaný systém. Nastavování výšky opěrných částí je řešeno suchými zipy a nebo hliníkovými profily. Osobně jsem si oblíbil systém suchých zipů – z důvodu váhy a rychlého nastavení. Bývá vždy jeden a to uprostřed. Na rozdíl od profilů, které jsou po stranách a nastavení trvá déle.
Stejně jako nosný systém má každá firma svůj systém odvětrávání zad. Bývá to buď lisovaná zpevněná profilovaná deska s hliníkovou vzpěrou a nebo zpevněný tvarovaný profil. Čím dražší batoh, tím lepší tvarování. I s nejdokonalejším systémem odvětrávání se budete potit :-).
Batoh je dobré zavřít. Takže přijde vhod horní víko. Většinou bývá s kapsou a někdy i dvěma.
Dobré víko má i protisněhovou zábranu. A celé víko musí dokonale zakrývat horní vstup do batohu. Dále jsou na batohu kompresní a pomocné popruhy.
Důležitý je i bederní pás, který po zapnutí přenese váhu nákladu z ramen na bedra. Bederáky bývají nastavitelné i odnímatelné.
Dále je batoh opatřen vodoodpudivým nátěrem, ale můžete si koupit i speciální pláštěnku pro batohy.

Jak si určíte velikost zad?
Sednete si rovně na židli a změříte vzdálenost od sedáku po ramena. To je vaše délka zad.
Smůla je, že velikost batoh se udává v litrech a nosný systém nese označení S – M – L – XL – XXL, a pak si vyberte 🙂

Z čeho batohy vyrábějí?
Převážně jde o pevnou látku, kterou si každá firma pojmenovává podle svého. Pokud chcete mít opravdu kvalitu, tak doporučuji batoh ušitý z látky Cordura.
U nás je známý také CorTex, Plastex.

Takže o batozích už něco víme. A teď si položím pár otázek a rovnou na ně odpovím.

Jak velký batoh si koupit?
To je těžké. Je potřeba si říci, co všechno chcete nosit na vlastních zádech 🙂
Pro ženy, myslím, dostačuje objem do 65 litrů a pro muže do 70-75 litrů.
Pro děti postačuje objem do 55 litrů.
Myslím, že nebudete potřebovat batoh o objemu 100-120 litrů /sám o sobě váží kolem 5-7 kg/.

Vleze mi vše potřebné do tohoto objemu?
Ano. Musíte ovšem umět dobře balit. Jde o cvik. A také není nutné vždy nosit zbytečnou zátěž.

Kolik za batoh zaplatím?
Za opravdu solidní batoh nedáte míň než 2000 Kč. Obvykle je cena kolem 2500 – 3000 Kč.
U prestižních značek zaplatíte 4000 Kč a více.

Kolik váží batoh?
Myslím, že rozumná váha batohu je kolem 2-2,5 kg.

Jak dlouho mi batoh vydrží?
Pokud se o něj budete dobře starat, tak ho máte na dobrých 10-15 let.

Kde se dá koupit kvalitní batoh?
Určitě v kvalitním outdoorovém obchodě. Např. Wind sport, Hudy sport, Rock Point a na webu v internetových obchodech /většinou za hodně dobrý ceny/.

Jaká značka je nejlepší?
Tak to nevím. Já mám batohy od firmy Doldy ruksaky. Myslím, že po létech testování mohu doporučit batoh Doldy PUMORI – podle mě splňuje všechno, co se dá od batohu očekávat.
Další značky: Tramp, Pinguin, Tatonka, Corazon, Boll, Deuter, The North Face, Grivel, Salomon. Další značky /neznám a nemám s nimi zkušenosti/: Alpine Pro, Husky.
Batoh si také můžete nechat ušít na míru.

Tak snad jsem vám těmito informacemi trochu objasnil problematiku výběru batohu.

Budete-li mít nějaké otázky, tak se nebojte zeptat. Jsme tu pro vás /Bráška, Karbous, Rolf a další kamarádi z oddílu/.


Návrat k Fidovi

Další rady

Jak správně vybrat spací pytel?
Co udělat proto, aby váš spánek byl klidný a kromě chrápajícího Mývala nerušený? Pravidlo jedna by mělo být určitě, do jakých podmínek budete spacák potřebovat. Pro náš turistický oddíl to není zrovna jednoduchý výběr. Jezdíme totiž po celý rok.
Osobně bych doporučil tzv. třísezonní spacák a na zimu k němu přidat vložku /osobně to tak mám/.
… více

Jak si vybrat správnou turistickou botku?
Jak si vybrat boty, ve kterých přejdete hory, projdete řekou a přesto vám v nich bude dobře? Pokusím se zde vysvětlit, na co se zaměřit a čeho se vyvarovat. Je mi jasné, že investice do obuvi pro dítě je složitá věc. Ale je potřeba mít na paměti, že dítě v přírodě potřebuje jistý komfort a stabilní botu, která neohrozí další růst nohy.
… více