Jak si vybrat správné turistické boty?

Boty  (článek z roku 2008)

Jak si vybrat boty, ve kterých přejdete hory, projdete řekou a přesto vám v nich bude dobře?rez_botou

Pokusím se zde vysvětlit, na co se zaměřit a čeho se vyvarovat. Je mi jasné, že investice do obuvi pro dítě je složitá věc. Ale je potřeba mít na paměti, že dítě v přírodě potřebuje jistý komfort a stabilní botu, která neohrozí další růst nohy.
K výrobě outdoorové obuvi se používá nejčastěji kůže a pevná látka Cordura.
To je základní rozdělení. Dále se používá plast a Kevlarová vlákna.
My se budeme držet kategorie lehký a středně těžký terén (obchodní označení: B a B/C).

Podrážka

Na podrážku jsou kladeny vysoké nároky.
Musí být tvrdá, aby se rychle neošoupala. Nesmí klouzat. A to ani na suchu a dokonce ani na mokru. Musí být pružná, aby nebyla jak prkno. Musí mít kvalitní vzorek, který se nebude zanášet a pak klouzat.
Na trhu se setkáte s mnoha výrobci podrážek. A jak poznat, že jde o kvalitní podrážku? Pokud jde o značku Vibram, nemusíte mít obavy. Jistotu získáte i u známých značek jako Hanwag, Meindl, LaSportiva, Scarpa, Planika, Salomon, Columbia.
Dávejte si při výběru pozor na to, aby podrážka nebyla měkká a snadno ohebná. Taková moc dlouho nevydrží a neposkytuje oporu.

Stélka

…tedy vnitřní výztuha, která dává botě pevnost.
Aby bota nebyla příliš tvrdá a neničila tak nohu, je potřeba mezi botu a podrážku dát mezivrstvu. Ta je tuhá, ale ne tvrdá jako podrážka. Má za úkol tlumit nárazy při chůzi. Je opatřena měkčenou hmotou a vzduchovými či gelovými kanálky. Ve stélce bývá u špičky zlom, který pomáhá noze s ohybem nohy, a zároveň zbytečně nenamáhá kůži v ostrých ohybech.

Svršek boty

Ten dává botě tvar a říká, kam se bota může použít.
V naší kategorii se nejčastěji používá kůže a kůže s Cordurou. Oba typy si teď popíšeme.
• Kůže:
Pokud je bota celokožená, je určena převážně do těžšího terénu a více toho snese. Je nutné počítat s tím, že takováto botka je trochu těžší. Bota může být naprosto bezešvá a nebo může mít pár švů, které slouží k tomu, aby bota nebyla tvrdá v ohybu.
• Kůže/Cordura:
Jde o lehčí typ trekové boty.
Látka je tam z důvodu vylehčení boty. Bota je také méně tvrdá a dobře se ohýbá. Bota ovšem nesnese hrubé zacházení a hrubý terén. S tím je dobré počítat při výběru.

Pokud nevíte, co si vybrat, zvolte celokoženou botu. Vězte, že taková bota vám při kvalitní údržbě dlouho vydrží. Ani ženy dnes nemusí volit jednodušší modely bot. Výrobci na ně pamatují. Boty pro ženy jsou mnohem lehčí a měkčí.

Vnitřní zpracování – podšívka, polstrování atd.

Tak a teď se dostáváme k tomu, co dělá botu pohodlnou či nikoliv. Máme podrážku, svršek a ještě potřebujeme botu vyložit zevnitř. Tedy podšívkou, polstrováním, často také polopropustným materiálem na zlepšení nepromokavosti a větracím systémem. Podšívka může být z kůže, syntetické tkaniny, nebo z polopropustných materiálů. Je tu férové říci, že podšívka se velkou měrou podílí na ceně obuvi.

• Syntetická tkanina
(např. Cambrelle) – bota po promočení velmi rychle vysychá, velmi dobře větrá. Nevýhodou je, že podšívka nemá žádný vliv na nepromokavost, která je daná pouze provedením svršku /proto bývá doplněna memránou Gore-Tex/. S touto tkaninou se setkáte, když si koupíte boty pro US Army např. model: Green Berets Boots (Cambrelle, Vibram, Gore-Tex – cena 7400 Kč)

• Kůže
bota – kožená podšívka je většinou z jemné měkké usně (např. vepřovice), často v bezešvém provedení. Výhodou je dlouhá životnost a komfort. Nevýhodou, že po promočení boty dlouho vysychají. A je zde také složitější údržba.

Polopropustné materiály

– podšívka je složena z vnitřního materiálu, nepromokavého a prodyšného materiálu a ochranné vrstvy. Mezi nejznámější polopropustné materiály patří Gore-Tex, Sympatex /dražší/ a Comfortex a Hydrotex /levnější/.
U outdoorových bot jsou vyšší nároky na nepromokavost, což je u většiny známých a značkových materiálů zaručeno. Prodyšnost polopropustných materiálů je sice většinou dostatečná, ale protože prodyšnost boty je třeba brát jako celek, tedy podšívky, polstrování i svrchního materiálu, musíme posuzovat prodyšnost celé boty. Vysychání bot je trochu pomalejší, ale vnitřní vrstva zase vyschne rychleji.

Polstrování a větrání

bota Hlavním atributem pro komfort nošení bot je jejich polstrování. Vytvarování svršku spolu s polstrováním musí obepnout nohu bez těsných míst. Navíc má také funkci odvádění vlhkostí, čili „větrání“, a tím vliv na komfort nošení. Navíc u bot s polopropustným materiálem v podšívce je polstrování důležité pro mechanickou ochranu materiálu a také pro dobrou funkci odvodu vlhkosti, co propustí polopropustný materiál. Větrání je často doplněno i tzv. větracím systémem, což je uzpůsobení polstrování, které pomocí kanálků odvádí nebo při pohybu boty i aktivně „pumpují“ vlhkost z boty ven.

Kvalita provedení a zpracování

Vězte, že dostanete, za co platíte. Ceny se sice také liší podle prestiže značky, ale hlavní rozdíl je v použitých materiálech a technologii zpracování. A to většinou nelze vidět. Přesto něco málo vidět lze a podle toho se dá také usoudit na kvalitu bot. Pořádně si vždy prohlédněte obě boty a srovnejte je v páru, zda se někde neliší. Prohlédněte si také provedení všech švů, podšívky včetně přehybů u jazyka, zalepení podrážky. Cena a kvalita je také rozdílná u použitých materiálů. Zvláště u použité kůže jsou rozdíly obrovské, stejně jako jejího zpracování, včetně hydrofobní úpravy. Stejné nároky jsou na použité materiály polstrování, které se neslehnou a lépe odvádí vlhkost.
Důležitá je i informace, že nejznámější značka ještě nemusí být ta nejkvalitnější, ale může být nejdražší. Vřele doporučuji se ptát a ptát. Koukejte po lidech, co venku nosí a ptejte se na zkušenosti. Taky berte v úvahu, jak se majitel o obuv stará. To, že boty neudržujete, neznamená, že jsou špatné. Já to tak dělal při výběru mých prvních bot Hanwag Alaska. A udělal jsem dobře. Měl jsem je 5 nebo šest let. Teď mám ty samé, ale nové. A ty staré mám na práci venku. Takže se ptejte a my vám rádi poradíme.
P.S.: U nás v oddíle je k vidění spousta trekových bot, takže výběr je široký.

Požadavky na outdoorovou obuv

PŘED VÝBĚREM BOT SI MUSÍTE UJASNIT V JAKÉM TERÉNU SE BUDETE POHYBOVAT A PODLE TOHO POŽADUJTE OD BOTY POTŘEBNÉ PARAMETRY.
Čím je bota lehčí, tím méně vás při chůzi unavuje, ale nehledejte za každou cenu lehkou botu, zvláště ne na úkor životnosti. Je také třeba se rozhodnout, jak pevnou botu budete potřebovat. Čím těžší terén a těžší batoh, tím pevnější musí být bota. Pevná musí být především v příčném směru a pevným uchycením kolem nártu a kotníku.
Čím je bota mechanicky odolnější, tím je i těžší a dražší. V členitém a náročném terénu se opotřebovávají každé boty. Pokud tedy nepotřebujete boty do extrému, zvažte, zda se vám vyplatí si takové boty pořizovat. Zvažte také náročnost svých aktivit a jak pohodlné boty budete chtít. Jestli lehčí a lépe odvětrané letní boty, nebo boty do mokra či sněhu. Naopak, pokud budete chodit po liduprázdných pustinách, kde jsou boty stěžejní součástí vaší výstroje, tak se vyplatí si připlatit za odolné boty s minimem švů, které jsou nejméně náchylné k defektu.

A jaká je tedy nabídka?

bota Trekové boty se dělají i pro děti a to i s Gore-Texem. Cena takových bot je od 1000 Kč /Hudy sport/.
Pro větší je tu výběr širší:
– vojenská obuv – české kanady seženete za 1000 Kč a více, zahraniční boty vás přijdou na mnohem více (doporučuju kupovat boty nové a ne už použité!!!)
– lehká pracovní obuv – farmářky, lehké kanady – cena kolem 1000 Kč /není to optimální do terénu, ale jde to
bota – treková obuv – v nabídce jsou i české značky /Prabos/, které jsou cenově dostupnější než zahraniční značky. Jsou k dostání jak s membránou, tak bez ní.

Sandálysandal

V poslední době prožívají obrovský rozmach. Jsou lehké, s nepřekonatelným komfortem co se týče větrání nohou i v parném počasí. I v této kategorii je znát specializace do několika kategorií.
Klasické lehké sandály s podešví a páskovým stahováním z PAD popruhů se zapínáním na suchý zip. Jsou lehké, levné a dobře skladné a tím jsou vhodné jako druhý pár bot. Modely určené na dlouhodobější použití a pochody v náročnějším terénu mají profilovanou podrážku, anatomicky tvarovanou podešev většinou vyloženou kůží a propracovanější systém stahování kolem nohy. Zvláštní kategorií jsou sandály určené pro tzv. mokré použití ve vodě. Vyrobeny jsou z materiálů, kterým nevadí voda, vyložené jsou neoprenem a hlavně s kvalitní neklouzavou podrážkou. V outdooru si je užijete hlavně při brodech řek a říček, v ledových vodách je doplňte neoprenovou ponožkou.
Značky sandálů: Triop, Bufo, Source, Lowa, Lizard

Zkoušení /moje doporučení/

Tuto proceduru nepodceňujte. Udělejte si čas. NIKAM NESPĚCHEJTE!
Vezměte si ponožky, které budete v botech pravidelně nosit. První si nazujte levou botu, protože u většiny lidí je právě levá noha větší.
Chvilku si ji nechte a vnímejte pocit. Pokud něco nesedí, tak zvolte jiný model, ale botu nevracejte. Bude-li vám sedět levá bota, je potřeba zkusit pravou. V botách chvíli pobuďte. Ideálních je 5-10 minut. Klidně se po prodejně procházejte. Pokud je v prodejně šikmá plocha, vyražte na ní. Choďte nahoru a dolu. Jsou-li v prodejně schody, tak je taky prubněte. Pokud jsou v prodejně ochotní, tak si vyžádejte batoh, který vám naplní střední zátěží. V této chvíli už bude trochu cítit, jestli boty sedí.
Doma si boty ještě nasaďte a zhruba hodinu v nich choďte.
Pozor s novými botami nevyrážejte na dlouhou tůru, ale jen na menší procházku.

Údržba botnikwax2

bota Všechny turistické boty vyžadují pravidelnou údržbu. Ideální je provádět údržbu a kontrolu bot po každé akci. Údržba se skládá ze dvou částí, z čištění a impregnace. Boty čistíme kartáčem na sucho nebo neagresivně vodou a kartáčem. Vnitřek boty je vhodné po každém použití vytřít vlhkým hadrem. Jednou za čas je potřeba důkladně vymýt celý vnitřek boty. Zde je třeba věnovat větší pozornost botám s koženou podšívkou, kterou je kromě umytí nutné i ošetřovat. Při značném zašpinění je možné použít slabý roztok mýdla či nejlépe čistící prostředky určené přímo na turistickou obuv jako jsou např. čistící gely. Nepoužívejte k mytí čistící prostředky s detergenty, protože poškozují impregnační úpravy materiálů.
Po umytí boty necháme vyschnout při běžné teplotě. Rychlé sušení u zdrojů tepla botám rozhodně nikdy neprospívá. Poté, co řádně vyschnou, je naimpregnujeme a ošetříme svršek, který může být zhotoven z kůže (usně), syntetických materiálů či z kombinace těchto materiálů. Přípravek tedy zvolíme podle toho, zda se jedná o celokožené boty nebo o boty kombinované (kůže/textil). Přípravky jsou dále děleny podle toho, na jak upravenou useň jsou určeny. Na svršek z broušené usně (nubuk) je vhodný jiný přípravek, než na hladkou useň.
Impregnací zvyšujeme vodoodpudivou úpravu usně, která je pak mnohem odolnější vůči pronikání vody. Má výrazně menší nasákavost a díky tomu také mnohem rychleji vysychá. Nejjednodušším řešením je použít k ošetření stejný typ přípravku, jaký použil výrobce. Pro silikonizovanou useň je ideální použít prostředek na bázi silikonu, pro voskovanou na bázi vosku a olejovanou na bázi oleje. Pokud nemáte jistotu, je ideální použít impregnační prostředek přímo doporučený od výrobce. Poptejte se již při samotné koupi bot!
Nejčastěji jsou používány impregnační prostředky na bázi silikonu, fluorkarbonu, vosků, polymerů a olejů. Některé prostředky na bázi vosků a polymerů jsou ve formě impregnačního roztoku na bázi vody. Nanášejí se a pronikají do hloubky vlhké usně a po vyschnutí useň naimpregnují. Prostředky na bázi oleje ale používejte pouze na olejované usně! Při použití na jinak upravený typ usně dochází k jejímu znehodnocení. Impregnační prostředky na bázi vosků, např. včelího vosku, mají specifické vlastnosti, proto je vhodné při nanášení vosku useň mírně zahřát, aby vosk dobře pronikl hluboko do struktury usně. Nevýhodou je změna vzhledu, ztmavnutí. Velkou výhodou je však to, že kůže je chráněna i mechanicky a uchovává si své vlastnosti po dlouhou dobu. Impregnační prostředky na bázi silikonu či fluorkarbonu sice useň vodoodpudivě upraví, ale nijak ji mechanicky neošetří a proto je třeba používat i tzv. kondicionéry na kůži, které zlepšují mechanické vlastnosti takto impregnované usně.
Pro dobrý výsledek je důležité dodržovat správný postup impregnace a to především u impregnací nanášených na suchou useň pomocí rozprašovače. Jde o to, aby impregnace bylo dostatečné množství a ta tak mohla dostatečně prosytit celou strukturu usně. Pokud zůstane jen na povrchu, dojde k impregnaci jen svrchní vrstvy, která pak bude bránit dalšímu pronikání impregnačních látek, ale při používání nebude dostatečnou ochranou. Vhodné je před první náročnější akcí boty řádně naimpregnovat a odolat pokušení šetřit na impregnaci. Je třeba při nanášení impregnace řádně smočit celý svršek boty a po vsáknutí nástřik několikrát opakovat. Přestávky mezi jednotlivými vrstvami nesmí být příliš dlouhé, aby nedošlo k zaschnutí impregnace, která by pak bránila pronikání dalších vrstev dovnitř usně. Po běžném použití pak stačí jen obnovovat svrchní vrstvu impregnace, která se během používání oslabuje. Pokud dojde během používání k úplnému promočení bot, dojde také k výraznému zeslabení impregnace. Je pak nutné impregnaci znovu řádně obnovit jako při původní důkladné impregnaci.
Doporučená impregnace: – boty s membránou – Grangers (sprej i krém)- boty bez memrány – Nikwax (sprej, krém, tinktura)

Ukázka bot nevhodných pro pobyt v terénu a zvláště pak na sněhu:

 

 

 

Šťastnou cestu přeje Karbous

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Návrat k Fidovi
Návrat na stránku Akce

Další rady

Jak správně vybrat spací pytel
Co udělat proto, aby váš spánek byl klidný a kromě chrápajícího Mývala nerušený? Pravidlo jedna by mělo být určitě, do jakých podmínek budete spacák potřebovat. Pro náš turistický oddíl to není zrovna jednoduchý výběr. Jezdíme totiž po celý rok.
Osobně bych doporučil tzv. třísezonní spacák a na zimu k němu přidat vložku /osobně to tak mám/.
… více

Jak si vybrat správný batoh?
Možná to některé z vás překvapí, ale zde se dozvíte něco málo o batozích. Jaké jsou typy, proč není vhodný školní baťoch na výpravy, kolik stojí, jak ho zabalit a tak podobně.
Určitě vás nepřekvapím, že vybrat správný batoh není legrace. Právě naopak. Je to stejně komplikované jako výběr bot.
… více